- Pravilna priprema pacijenta pre uzorkovanja je izuzetno značajna, jer od toga zavisi tačnost laboratorijskih rezultata. Međutim, način pripreme je specifičan i zavisi od vrste analiza koje se rade.
- Režim ishrane u prethodnom periodu
- Indeks telesne mase (BMI)
- Godine
- Pol
- Primena terapije (npr. antibiotici)
- Trudnoća
- Fizička aktivnost
- Određene životne navike (konzumiranje duvana, kafe, alkohola,…).
UPUTSTVO ZA PACIJENTE
Faktori koji utiču na laboratorijske rezultate:
Preporuka posle vađenja krvi iz vene
U cilju sprečavanja nastanka hematoma i mogućih komplikacija nakon venskog vađenja krvi, od pacijenata se traži da se striktno pridržavaju dole navedenog uputstva:
- Odmah čvrsto pritisnite tupfer na mesto uboda i držite do prestanka krvarenja (minimum 5 minuta).
- Ukoliko ste na antikoagulantnoj terapiji ili pijete lekove koji produžavaju vreme koagulacije (Aspirin, Andol…) tupfer držite minimum 10 minuta.
- Držite ruku ispruženu i nikako je ne savijajte u laktu.
- Ukoliko Vam deo odeće (rukav, manžetna…) vrše jak pritisak na deo gde je izvršen ubod, obavestite osoblje laboratorije da bi Vam pomogli da smanjite pritisak na mesto uboda.
- Ruku iz koje je vađena krv ne izlažite većem opterećenju tokom dana (izbegavati teretanu, fizičke poslove, nošenje tereta…).
- Po statistici, u laboratoriji najveći broj slučajeva nastanka hematoma i komplikacija nakon vađenja krvi nastaju zbog neadekvatnog zbrinjavanja mesta uboda od strane pacijenta ili “loših” vena.